Zpět

Výkyvy hmotnosti jako součást průběhu deprese

Výkyvy hmotnosti jako součást průběhu deprese

Autor: zatím není

Více než 700 tisíc. Tolik Češek a Čechů se potýká s klinickou depresí. Potřebují tedy péči psychiatrů a trvalou léčbu. V letech 2021 a 2022 pak vzrostla spotřeba léků na deprese a úzkosti o 7 %.[1] Deprese přitom ovlivňuje nejenom psychickou, ale také fyzickou stránku pacientů. Mnoho z nich totiž musí čelit změnám hmotnosti a mnoho z nich se tím pochopitelně trápí. Jak situaci zvládat? I na to se pokusíme v tomto textu odpovědět.

Co je deprese a jaké jsou její příznaky a příčiny

Deprese patří k nejrozšířenějším duševním onemocněním. Je to stav přetrvávajícího smutku, neschopnosti mít radost z toho, co nám dřív radost dělalo. Depresi doprovází pokles energie a zvýšená únava.

Deprese, která se projevuje v různých formách, se může vyskytnout jednorázově, ale častější je takzvaný epizodický průběh. Při něm se fáze onemocnění střídá s fází, která je bez příznaků. A jaké jsou další příznaky deprese?

  • snížený zájem o okolí
  • pocity bezcennosti
  • nerozhodnost, nepozornost, netečnost
  • poruchy spánku
  • ztráta chuti k jídlu, úbytek váhy (i o více než 5 % tělesné hmotnosti během jednoho měsíce)
  • poruchy trávení
  • sebepoškozování, pokusy o sebevraždu

Je potřeba odlišovat to, co v běžném životě nazýváme „depkou“. Na rozdíl od tohoto přechodného smutku, se kterým se čas od času vyrovnává každý z nás, je klinická deprese závažným dlouhodobým onemocněním a je nutné ho vždy konzultovat s lékařem.2, 3

Pokud jde o příčiny deprese, těch může být celá řada:

  • vrozené dispozice
  • podmínky vývoje v dětství
  • nadměrný stres
  • návaznost na jiná onemocnění (infarkt, revmatizmus, snížená činnost štítné žlázy)

Tyto (a další) příčiny deprese mají společného jmenovatele v relativním nedostatku serotoninu, noradrenalinu nebo dopaminu v mozku. Pomocí léků je možné tuto nerovnováhu napravit.4

Jak deprese ovlivňuje váhu

Jak už bylo řečeno, jedním z příznaků deprese je ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti. Existuje ale i podtyp deprese, pro který je naopak typická zvýšená chuť k jídlu a nárůst hmotnosti. Několik studií prokázalo, že deprese a obezita se často vyskytují společně a úzce spolu souvisejí. Jakýmsi mostem mezi nimi je emoční přejídání. To je reakcí na negativní emoce. Vliv na obezitu spojenou s depresí má i nedostatečný spánek.5

V situaci, kdy člověk trpící depresí nekontrolovatelně a nadměrně jí, přibírá nepřekvapivě na váze. Nadbytečné kilogramy ho ale většinou trápí. A to natolik, že se jeho celkový psychický stav může zhoršovat. Vzniká tak začarovaný kruh, ze kterého není snadné se vymanit. I proto je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Strava a deprese

Psychickou pohodu může podpořit vhodná strava. Přesněji řečeno – konzumace některých druhů potravin současně s eliminací jiných. K lepšímu zvládání deprese a potlačení jejích příznaků může podle některých vědců přispět:6

  • selen, který najdeme celozrnných obilovinách, para ořeších nebo některých mořských plodech
  • vitamín D, který se nachází v tučných rybách, mléčných výrobcích nebo vejcích
  • omega 3 mastné kyseliny, které přijímáme z ryb (losos, sardinky, tuňák), lněných a chia semínek nebo vlašských ořechů
  • vitamín B12, jehož zdrojem jsou například ryby, maso, vejce nebo mléko
  • kyselina listová, kterou najdeme v listové zelenině, ovoci nebo fazolích a vejcích
  • zinek, který je obsažený v celozrnných obilovinách, mase nebo dýňových semínkách
  • antioxidanty obsažené ve vitamínech A, C a E, tedy v čerstvém ovoci a zelenině

A kterým potravinám se naopak raději vyhnout? Které mohou příznaky deprese zhoršovat?

  • průmyslově zpracované potraviny
  • nasycené tuky
  • alkohol
  • kofein

Léčba a prevence deprese spojená s hmotností

Roli v prevenci deprese hraje nejenom strava. Klíčová je i fyzická aktivita, ideálně alespoň 150 minut týdně, a dostatek spánku. Samotnou vhodnou léčbu stanovuje lékař. V moderní medikaci převládají tzv. léky SSRI – inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. V porovnání s dříve aplikovanými antidepresivy nemají sedativní účinky a nezpůsobují nárůst hmotnosti.7 Z dalších léčebných postupů se uplatňuje psychoterapie. Anebo kombinace farmakologické léčby a psychoterapeutických metod. Jak příznaky deprese, tak váhové výkyvy, ke kterým při ní může docházet, nepodceňujte a situaci proberte s odborníkem i s vašimi blízkými.


1 SVAZ ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN ČR. Depresí a úzkostí ve společnosti za poslední dva roky výrazně přibylo, týkají se skoro 700 tisíc Čechů. Online. Www.szpcr.cz. Dostupné také z: https://szpcr.cz/wp-content/uploads/2023/03/2023_02_20-TZ-SZP-antidepresiva-f3.pdf.
2 NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Deprese: formy a průběh. Online. Dostupné také z: https://www.nzip.cz/clanek/682-deprese-formy-a-prubeh.
3 MUNI. Management nejčastějších psychických symptomů a syndromů. Online. Is.muni.cz. Dostupné také z: https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/lf/ps19/paliativni_pece/web/pages/05_03_deprese.html.
4 Četnost a příčiny deprese. Online. www.deprese.com. Dostupné také z: https://www.deprese.com/co-je-deprese/cetnost-a-priciny-deprese/.
5 Konttinen, H., van Strien, T., Männistö, S. et al. Depression, emotional eating and long-term weight changes: a population-based prospective study. Int J Behav Nutr Phys Act 16, 28 (2019). https://doi.org/10.1186/s12966-019-0791-8
6 Selvaraj R, Selvamani TY, Zahra A, Malla J, Dhanoa RK, Venugopal S, Shoukrie SI, Hamouda RK, Hamid P. Association Between Dietary Habits and Depression: A Systematic Review. Cureus. 2022 Dec 9;14(12):e32359. doi: 10.7759/cureus.32359. PMID: 36632273; PMCID: PMC9828042.
7 SVAZ ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN ČR. Depresí a úzkostí ve společnosti za poslední dva roky výrazně přibylo, týkají se skoro 700 tisíc Čechů. Online. Www.szpcr.cz. Dostupné také z: https://szpcr.cz/wp-content/uploads/2023/03/2023_02_20-TZ-SZP-antidepresiva-f3.pdf.

CZ24OB00129