Proč oslovit lékaře?

Hubnutí není jednorázová záležitost, ale příležitost, jak natrvalo změnit svůj životní styl a naučit se žít novým zdravým způsobem. Ano, až sem to můžete zvládnout sami. Moc z nás to sice dlouhodobě nedokáže, ale jde to.

Problém může nastat, pokud se vám nedaří zhubnout a dlouhodobě váhu udržet, či máte další onemocnění. I například běžně dostupná keto dieta v prášku může být pro někoho zdravotním hazardem. Nikomu z nás však neuškodí poradit se s lékařem, právě naopak. Čím vyšší máme tělesnou hmotnost a čím déle s ní žijeme, tím větší existuje pravděpodobnost, že se objeví další přidružená onemocnění. Tato další onemocnění mohou s obezitou úzce souviset, a dokonce k ní přispívat. Lékař jako jediný dokáže zhodnotit celkový zdravotní stav a vyhodnotit, které postupy jsou pro vás ještě bezpečné a které už nikoliv. Také dokáže sledovat vývoj dalších onemocnění tak, aby vše probíhalo bezpečně. A bezpečí je to hlavní, když řešíme naše zdraví.

V jakém případě preferovat hubnutí s lékařem?

 • Když máte BMI 30 a více
 • Když máte další zdravotní problémy související s nadváhou či obezitou
 • Když máte problém s kontrolou svého apetitu (chuť, hlad, sytost)
 • Když zkoušíte hubnout, avšak bezvýsledně
 • Když užíváte další léky např. na tlak, cukrovku, cholesterol
 • Když zvažujete léky na obezitu, či chirurgické řešení

Co tím získáte?

 • Budete pod odborným dohledem opravdového odborníka na zdraví – lékaře
 • Vyvarujete se chyb, které mohou poškodit vaše zdraví
 • Lékař vám jako jediný dokáže pomoci díky lékům na hubnutí či bariatricko-metabolickou operací
 • Zjistíte, v čem celou dobu spočíval problém
 • Naučíte se, jak se o sebe lépe a efektivně starat
 • Nebudete na boj s váhou sami

Postupy léčby

Rozhodnutí, zda zahájit léčbu pomocí léků, je velmi individuální. Může být realizováno pouze po důkladném vyhodnocení přínosů a rizik všech možností léčby. Léčení obezity vyžaduje multidisciplinární přístup; současně je nezbytná vaše aktivní účast a motivace. V současné době existuje řada léčebných postupů, které výrazně zlepšují prognózu a kvalitu života nemocných s obezitou. Jde o úpravu životního stylu, léčbu pomocí léků i bariatricko-metabolickou chirurgii. Z lékařského hlediska je za úspěch považována již redukce hmotnosti o 5 až 10 % z původní hodnoty. V současné době existuje již řada léčebných postupů, které výrazně zlepšují prognózu a kvalitu života nemocných s obezitou.

Změna jídelníčku

Dlouhodobé hubnutí se bez úpravy jídelníčku neobejde. Aby bylo hubnutí úspěšné, proberete s odborníkem váš současný energetický příjem a společně připravíte reálný plán. Pro zajištění kvality stravy je zapotřebí navýšení nutričních znalostí a informovanosti o obsahu živin, minerálních látek, vitamínů, vlákniny a vody v potravinách a dalších informací o výživě. Právě zde vám může být velmi nápomocný vhodný nutriční terapeut, který vás povede po celou dobu hubnutí.

Pohybová aktivita

Pohyb je zásadní hlavně pro ty, kdo si chtějí novou hmotnost udržet. Zvýšení pohybové aktivity je pro zlepšení zdravotního stavu účinnější než dieta. Terapie pohybem je neoddělitelnou součástí léčby obezity bez ohledu na redukci hmotnosti, protože zvýšení zdatnosti snižuje riziko rozvoje nejen kardiovaskulárních onemocnění. Plánování intenzity fyzické aktivity vždy vychází z vašeho aktuálního zdravotního stavu a pohybových možností. U obézních se doporučuje frekvence cvičení alespoň 4x týdně v trvání 30 až 60 minut.

Léky na obezitu

Pomáhají snižovat hmotnost nad rámec běžných postupů. Snížení hmotnosti o několik kilogramů navíc může být rozhodující nejen pro příznivé ovlivnění cukrovky, vysokého krevního tlaku, ale také například pro psychiku, snížení operačního rizika, snazší rehabilitaci po operaci apod. Informaci o vhodných lécích vám může poskytnout pouze lékař. Reklama na tyto přípravky je v ČR zakázána, tudíž je v televizi neuvidíte. Úspěšné v léčbě obezity byly zatím léky s následujícím účinkem: léky ovlivňující pocity jako sytost, hlad a chuť, a léky omezující vstřebávání tuku v trávicím traktu.

Bariatricko-metabolická chirurgie

Chirurgické řešení obezity je velmi efektivní nejen při snižování hmotnosti, ale i pro kompenzaci či léčbu cukrovky 2. typu, hypertenze a dalších závažných onemocnění. Operace je indikována, pokud se nedaří zhubnout klasickými postupy včetně léků. Pacient musí být detailně obeznámen s režimem po výkonu; už před operací by se měl naučit jíst pravidelně, vybírat zdravé potraviny a pít nekalorické nápoje. Každé operaci musí předcházet několikaměsíční příprava, kdy se na péči o pacienta podílí odborníci z mnoha oborů. Existují čtyři základní typy bariatrických operací: a) zmenšení žaludku o 70 až 85 % včetně části produkující hormon hladu, b) laparoskopický bypass, tj. rozdělení žaludku na horní a spodní s vyřazením dolního „z provozu“, c) plikace žaludku, která nespočívá v odstranění části žaludku, ale jeho zanoření do žaludku a podélném zašití, a d) bandáž žaludku, tj. přiškrcení pomocí silikonového kroužku. Pro více informací doporučujeme stránky www.mojelecbaobezity.cz.

Psychologie a psychoterapie

Uvědomit si, proč preferujete určité zvyky v jídle a pití, je zcela zásadní pro volbu dalšího postupu. Pokud vaši snahu zhubnout ovlivňuje dlouhodobě zatěžující životní situace, pak může hrát zásadní roli v procesu hubnutí také psychologická pomoc. Ve spolupráci s psychologem se budete snažit odhalit psychogenní složky podílející se na chování, které vede k přibývání hmotnosti. Psycholog vás naučí novým postupům, jinému vnímání vlastních pocitů spojených s jídlem, může ovlivnit vaši motivaci, povede vás k sebeúctě a správnému uspokojování emočních potřeb, postupnému trénování a posilování chování ve vypjatých psychosociálních situacích.

A další…

Akceptujete-li, že obezita je nemoc, poraďte se nejdříve se specializovaným lékařem. V televizi, časopisech i na internetu se setkáte s reklamou na různé volně prodejné přípravky slibující pokles tělesné hmotnosti. Přímý účinek těchto přípravků na snížení hmotnosti nelze očekávat a často se jedná o klamavou reklamu.

Investujte chytře do svého zdraví

Paní Anna (50) se pokouší zhubnout již několik let, a proto neváhá do svého zdraví a boje s obezitou investovat. Pořídila si drahou váhu, která měří podíl tělesného tuku. Vyzkoušela nepřeberné množství diet, ale k její nelibosti se kilogramy vrátily v podobě jojo efektu. Investovala také do doplňků stravy, které pomáhají hubnout a zakoupila hubnoucí nápoje. Její investice v přibližné výši 10 000 Kč za rok ale nepřinášejí výsledky, které očekávala. Dal by se tedy stejný peněžní obnos při boji s obezitou využít efektivněji?

Řešením není nákup dalších přípravků, diet či pomůcek, ale návštěva odborníka na obezitologii a konzultace s ním. Investice do léčby se sice může na první pohled jevit jako dražší záležitost, ale v konečném důsledku takové řešení dražší zcela jistě není. Je totiž mnohem pravděpodobnější, že se vám povede zhubnout pod odborným dohledem a novou hmotnost si udržíte, než když budete hubnout sami. Navíc jde o řešení dlouhodobé. I když se tak částka za léčbu může zprvu zdát vysoká, řešení vaší nadváhy s odborníkem nabízí odborný přístup a potřebnou kvalitu. Investované prostředky se vám vrátí a možná zjistíte, že jste za diety, online kurzy, cvičební a jídelní plány nebo potravinové doplňky ve finále zaplatili mnohem vyšší částky, a to bez dlouhodobého efektu. Nastal ten správný čas investovat do sebe a zdravějšího způsobu života. Pojďme se podívat, kolik stojí běžné věci v našem životě a kolik může stát léčba obezity prostřednictvím léků.

Léky na obezitu a co byste měli vědět

Existuje mnoho předsudků vůči různým lékům a nejinak je tomu také u léků na hubnutí. Každý má nějaký názor, avšak málokdo má opravdu validní informace. Níže jsme objektivně připravili přehled výhod a nevýhod.

Léky na obezitu mohou být předepsány lékařem lidem s BMI ≥ 30 nebo u pacientů s BMI ≥ 27 s přidruženými nemocemi. Věkové rozmezí je 18-65 let.

 • Mají vědecky prokázaný efekt
 • Při léčbě léky dochází k výraznějšímu poklesu hmotnosti (oproti dietě, pohybu) – zhubnete tedy více
 • Hubnutí jde snáze, tělo nebrání vaší snaze zhubnout
 • Při dlouhodobém užívání brání jojo efektu
 • Mohou mít další pozitivní efekty např. na cukrovku, krevní tlak, cholesterol atd.
 • Jsou vázány na lékařský předpis a může je předepsat jakýkoliv lékař (i váš praktický lékař)
 • I s léky je nutné změnit svůj životní styl
 • Nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění – hradí si je pacient sám
 • Jako u jiných léků se i u těchto mohou objevit nežádoucí účinky
 • Vysazení léků na hubnutí neznamená konec. Je nutné přijmout nový životní styl, jinak hrozí nárůst hmotnosti