Obezita a cukrovka - jaký je jejich vztah?

Obě se řadí do civilizačních chorob, pravdy je na tom ale jen částečně. Jak obezitu, tak i cukrovku nelze jednoduše zaškatulkovat. Přitom obezita je epidemie, o které se zdaleka nemluví tolik, jak by to bylo potřeba. Alarmující je, jak společně s množstvím komplikací dokáže zhoršovat kvalitu života a zkracovat věk. S tím úzce souvisí právě cukrovka, které s sebou přináší velké zdravotní potíže. Přitom řešení je na dosah ruky. 

Neuhasitelná žízeň

Jste obézní, často se cítíte unavení, pociťujete větší žízeň než v minulosti a máte častější nutkání chodit na záchod? Právě jsme vyjmenovali první poznávací znaky toho, že můžete trpět cukrovkou 2. typu. Právě obezita je hlavním rizikovým faktorem pro vznik druhého typu cukrovky neboli diabetu. Tělo totiž čelí zvýšené hladině glukózy v krvi, zároveň zpočátku produkuje nadbytek inzulinu a vytváří si na něho rezistenci. Pacienti diabetici dlouhodobě čelí riziku závažných komplikací, a to zejména kardiovaskulárních. 

Pozorujete-li na sobě tyto příznaky, musíte se nechat urychleně vyšetřit. Zavčas nepodchycená cukrovka může významně zkomplikovat váš zdravotní stav. Pomoci může ale snížení váhy a společné zkrocení jak cukrovky, tak i vlastní váhy. 

Obezita a diabetes – nerozlučná dvojka?

„Když si zadáte do internetového vyhledávače slova ‚obezita jako rizikový faktor diabetu 2. typu‘, objeví se milion odkazů,“ říká primářka Petra Šrámková z OB kliniky Praha. Z toho je zřejmé, o jak žhavé téma jde a jak je pro společnost důležité. A ne vždy jen pro obézní osobu, ale také pro její blízké, kteří o ni mají starost. Často tuto spojitost vyhledávají i ti, kteří ještě ani jednou nemocí netrpí, ale zajímá je prevence. 

Pojďme se podívat na několik faktů, které nám pomohou problematiku lépe pochopit: 

 • Studií, které se zabývají vztahem obezity a diabetu, je nepřeberné množství. Obecně v rozvinutém světě má 85 % diabetiků nadváhu či obezitu.
 • Zajímavé je, že zvýšený obvod pasu (≥88 cm u žen, ≥94 cm u mužů) může být ještě lepším indikátorem rizika než hmotnost. 
 • Výše rizika u evropské populace roste s tíží obezity u BMI >35 a více. 
 • Nadváha zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2,4×, obezita dokonce 6× více než u štíhlých (dle European Association for the Study of Diabetes).
 • U žen s BMI nad 40 se diabetes 2. typu objeví prakticky vždy.

 

Tukové buňky obézních lidí pracují jinak

„Obezita je spojena se změnami funkce tukové tkáně. Zvyšuje se produkce faktorů s metabolicky negativními účinky a snižuje se produkce faktorů s vlivy metabolicky pozitivními,“ vysvětluje primářka Petra Šrámková. Co to ale znamená v realitě? Laicky řečeno – štíhlí lidé mají menší tukové buňky, zatímco u obézních mají tukové buňky velký objem v důsledku vysokého obsahu lipidů. 

Velikost tukových buněk pak významně ovlivňuje jejich metabolické vlastnosti. Velmi důležitým faktem, který má přímý vliv na zdravotní stav obézních lidí, je pak to, že tukové buňky jedinců trpících obezitou produkují více prozánětlivých a méně protizánětlivých faktorů než u štíhlých osob. Nepomáhají tak chránit naše zdraví, ale naopak ho sabotují. 

Může dojít až k vyčerpání slinivky

Podle doktorky Šrámkové je zjednodušeně řečeno u diabetiků problémem to, že zvýšené množství tukové tkáně způsobuje inzulinovou rezistenci buněk na inzulin. Jsou tedy méně citlivé a vytváří to problémy u reakcí na tento důležitý hormon při štěpení cukrů. „Naše slinivka pak musí vynaložit více práce, aby vyrobila více inzulinu, aby požadavky tkání pokryla,“ doplňuje Šrámková. 

Můžeme si proces toho, co se děje v obezitě v těle s cukrem, opět shrnout do zjednodušujících bodů: 

 • Slinivka produkuje více inzulinu. Čím je ho v krvi více, tím víc se snižuje citlivost buněk na inzulin. A vzniká tak začarovaný kruh. 
 • Postupem času pak může dojít až k vyčerpání slinivky a trvalé potřebě léčby inzulinem. 
 • Dalším rizikovým faktorem vzniku cukrovky kromě obezity je například tzv. porušená glukózová tolerance či prediabetes.

 

Jak můžete riziko diabetu snížit?

„Riziko se dá velmi úspěšně snížit změnou životního stylu a mírnou redukcí hmotnosti,“ doporučuje primářka Petra Šrámková. Přitom je mírnou redukcí myšleno již snížení hmotnosti okolo 5 až 10 %. Samozřejmě je třeba podle slov lékařky dále trvale pokračovat v nastolené změně životního stylu, a to jak po nutriční, tak také po pohybové stránce. 

A pokud již diabetes máte? Pak s pomocí bariatrické a metabolické chirurgie je 80% šance, že se cukrovka ztratí. Zajímá vás, o jaký druh zákroku jde? Vyhledejte lékaře, který vám vše ochotně vysvětlí.

https://www.netloustneme.cz/vyhledat-lekare/  

Nejvhodnějším prvním krokem, když se rozhodnete svou obezitu opravdu řešit, je obrátit se na svého praktického lékaře nebo obezitologa.

____________

 

Citace:

 1. Sarah H Wild, Christopher D Byrne, Risk factors for diabetes and coronary heart disease, BMJ. 2006 Nov 11; 333(7576): 1009–1011.
 2. Fried a kol., Bariatrická a metabolická chirurgie, Nové postupy v léčbě obezity a metabolických poruch, Mladá fronta 2011, str. 37–40.
 3. Cefalu WT, Advances in the Science, Treatment, and Prevention of the Disease of Obesity: Reflections From a Diabetes Care Editors’ Expert Forum.
 4. Diabetes Care 2015 Aug; 38(8): 1567–1582.
 5. Rick I. Meijer, Bart A. van Wagensveld, Carl E. Siegert at al., Bariatric Surgery as a Novel Treatment for Type 2 Diabetes Mellitus, A Systematic Review R, Arch Surg. 2011; 146(6):744–750.