Má obezita spojitost s karcinomem prsu?

Kila navíc a obezita s sebou přinášejí řadu přidružených onemocnění. K nejvážnějším z nich může patřit bohužel i rakovina. Zhoubné nádory stojí za každou šestou smrtí na světě. Jen v naší republice se dozví přes sedm tisíc žen každý rok, že trpí rakovinou prsu. Ta je po kožních nádorech u nás dokonce nejčastějším zhoubným nádorem u žen.

Nádorů prsů bohužel přibývá, dobrou zprávou ovšem je, že zároveň klesá úmrtnost – přibližně o pět procent. Nemoc se totiž daří objevit díky mamografickému screeningu dříve a díky tomu se dá lépe i úspěšněji léčit. Jsou ale faktory, které přispívají ke vzniku této nemoci. Jedním z nich je bohužel i obezita.

Jak obezita ovlivňuje riziko rakoviny prsu?

Podle profesorky MUDr. Petry Tesařové, CSc., z Onkologické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze produkuje tuková tkáň nadměrné množství estrogenu. Jeho vysoké hladiny jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, endometria, vaječníků a dalších nádorů.

A nezvyšuje se pouze riziko rakoviny prsu. U obézních žen a žen s nadváhou existuje podle lékařky například dvakrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny děložní sliznice než u žen s normální hmotností.

Jaké ženy jsou tímto nejvíce ohroženy?

  • Ženy po menopauze
    Pozor byste měla dávat, pokud už nemáte menstruaci, jste po přechodu nebo právě přechodem procházíte. Podle studií se totiž ukázalo, že nadváha u těchto žen významně zvyšuje riziko karcinomu prsu o 20 až 40 % a je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů nemoci. U těchto žen je o 20 až 40 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu ve srovnání se ženami s normální hmotností.
  • Rakovina prsu se týká i mužů
    Zvýšené riziko tohoto druhu rakoviny ale pozorujeme také u žen, které se dostatečně nepohybují nebo mají vyšší hladinu estrogenů, například kvůli užívání hormonů. Právě hormon estrogen urychluje růst nejen zdravých, ale i rakovinných buněk. Obezita je ovšem rovněž rizikovým faktorem pro rakovinu prsu u mužů, která je sice vzácná, ale existuje.
  • Obezita prospívá zánětům
    Kila navíc znamenají i mnohem větší riziko recidivy rakoviny prsu. Přebytečný tuk může narušit regulaci buněčného růstu a zvyšovat agresivitu nádoru. Jeho růst podporuje i přítomnost zánětu, poškození mikrobiomu a porucha metabolismu cukru a zvýšená produkce hormonů. Záleží přitom na procentu tuku v organismu, nikoli na stupni obezity.
  • Kdy se riziko snižuje? Nižší riziko rakoviny prsu souvisí s pozdějším nástupem menstruace, časnou menopauzou, dostatečnou fyzickou aktivitou, těhotenstvím před 30. rokem a kojením.

Jak omezit riziko rakoviny (nejen) prsu?

1. Dbejte na přiměřený pohyb. Nemusíte hned lámat rekordy, zkuste pro začátek třeba chůzi. Bylo dokázáno, že u žen, které se věnovaly rychlé chůzi (kolem pěti kilometrů za hodinu) skoro každý den, se onemocnění vyskytovalo o 15 % méně než u ostatních.

2. Pohlídejte si, co máte na talíři. Vyhněte se především pokrmům z fast foodu a dalším tučným potravinám.

3. Omezte příjem alkoholu. Podle výzkumů bývá přibližně čtvrtina případů rakoviny prsu způsobena nadměrnou konzumací alkoholických nápojů.

4. Omezte sedavý způsob života. Pohyb (nejlépe ten, který vás baví) je klíčem k posílení imunity, zlepšení kondice i vašeho psychického stavu.

5. Nepřehlížejte svá kila navíc. Pokud jste obézní a opakovaně se vám nedaří zhubnout, poraďte se s lékařem o nejlepší cestě ke snížení váhy.

6. Zbavte se cigaret. Kouření patří mezi rizikové faktory řady nemocí a výrazně zvyšuje rovněž riziko vzniku rakoviny prsu.

Každý měsíc si na sebe udělejte čas

Nepodceňujte samovyšetření: jednou měsíčně (ideálně 4. až 5. den po konci menstruace) si zkontrolujte obě ňadra a případné nejasnosti proberte se svým gynekologem.

Už vám bylo 45 let? Součástí prevence je i pravidelný mamografický screening ve dvouletých intervalech. Může vám zachránit zdraví nebo dokonce život.

Více informací ke karcinomu prsu a jeho prevenci naleznete na stránkách www.mamo.cz.