Každý pátý Čech se na sebe nerad podívá do zrcadla

Přijde vám, že žijeme v době plné sebelásky a sebepřijetí? Pak vám ale může vyrazit dech nový průzkum, který odhalil dost nemilou pravdu: Se svojí váhou je spokojena jen zhruba pětina Čechů.

Proč s tím něco nedělají?

Taková otázka napadne asi každého. Přece jen jde o značně velkou část populace, která jistě jen nesedí doma v koutě a nebrečí. Lidé se totiž snaží hubnout opakovaně, dělají ale zásadní chybu v tom, že místo lékařů spoléhají hlavně sami na sebe. A proto se hubnutí stále nedaří. Čísla jsou přitom neúprosná. Jen 27 % lidí v Česku má pocit, že je jejich váha v pořádku. U lidí, jejichž body mass index (BMI) odpovídá nadváze nebo obezitě, dokonce spokojenost s vlastní váhou klesá na pouhá 3 %.

Jak Češi hubnou?

  • 40 % lidí se snaží změnit jídelníček
  • 26 % pravidelným cvičením
  • 3 % spoluprací s lékařem

Zeptali jsme profesora MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., který se v Centru diabetologie IKEM klinicky i vědecky věnuje problematice obezity, diabetu a inzulinové rezistence. Říká: „Většina lidí k nadváze a obezitě přistupuje s jednoduchou rovnicí v hlavě: Omezím lehce jídelníček, začnu se více hýbat a kila půjdou dolů. Bohužel pokud by to bylo tak snadné, lidé by se nedostali tam, kde jsou a zbavení se kil navíc by se tak pro většinu nestal dlouhodobý nebo stále se opakující problém, který se jim nedaří vyřešit. Obezita je nemoc, a tak by se k ní mělo přistupovat se vším respektem, vážností a stejně jako u ostatních nemocí ve spolupráci s lékařem. Ten je schopen posoudit daného člověka komplexně a nastavit pro něj řešení problému nadváhy nebo obezity zcela na míru s ohledem na jeho aktuální zdravotní, fyzický, ale i psychický stav. Lékař zároveň sleduje celý proces a za pomoci využití všech možností moderní medicíny včetně případných léků může aktivně reagovat na jeho postup. Zejména u lidí, kterým se nedaří zhubnout a udržet váhu dlouhodobě se mohou objevit další přidružená onemocnění. Některé běžně doporučované postupy či diety tak mohou být v takovém případě dokonce škodlivé.“

Věk mylných informací

Jak je internet prospěšný při hledání informací a vzdělávání se, tak může bohužel také škodit. Jednou z medvědích služeb internetu při hubnutí je to, že často zásobuje obézní osoby a ty s nadváhou řadou dezinformací. Až 30 % dotázaných v průzkumu si hledalo rady, jak shodit nadbytečná kila, v online diskusních fórech a na webech a 17 % na sociálních sítích. Stále ale platí, že každý z nás je jedinečný nejen svou osobností, ale i svým fyzickým stavem a tělem. Každé tělo reaguje na diety jinak a každému vyhovuje jiné cvičení.

Proto je nerozumné připojovat se k dietám bez konzultace s lékařem a bez dostatečně odborného zhodnocení zdravotního stavu. Můžete si totiž více uškodit než pomoci. Když už si více než 90 % lidí od hubnutí slibuje, že si vylepší fyzickou kondici, budou ze sebe mít lepší pocit či získají více energie, tak je dobré nehazardovat s tělem i časem a jít na to chytře.