Hubnete jen na jaře? Vaše zdraví by vás ale mělo zajímat celoročně

Od března do začátku léta na nás ve všech lifestylových časopisech útočí tipy na diety a rady na „zaručené“ zhubnutí do plavek. Hlavním cílem je estetická změna těla a tlak na standardizovaný typ krásy, který je pro mnoho z nás nerealistický. Naší hlavní motivací pro hubnutí by ale mělo být zdraví a naše snaha by měla být celoroční.

Nehubněte na sezonu, ale jednou pro vždy!

Léto je strašák snad pro každého, kdo není zcela spokojený se svou váhou. Ve snaze shodit nadbytečné kilogramy se tak mnohdy uchylujeme k drastickým a rychlým řešením. S nástupem podzimu se pak zakryjeme opět do oversized oblečení a tzv. kyneme přes zimu, abychom se po Novém roce stresovali nerealistickými novoročními předsevzetími. Tento kolotoč někteří zažívají i celá desetiletí. Zkuste tento začarovaný kruh přetnout jednou pro vždy.

Hubnutí je mnohem složitější proces, než se na první pohled může zdát. Ač to nechceme slyšet, vše záleží na kombinaci faktorů, které se u každého člověka liší, a proto zkrátka stejný příjem kalorií a stejné cvičení mají na různé lidi rozdílný efekt. Co bychom si také měli uvědomit je to, že všichni nestojíme na stejné startovní čáře. Velkou roli v hubnutí hraje i genetika a další faktory, jako je například věk, množství svalové hmoty, přidružená onemocnění atd. Neexistuje proto univerzální řešení pro všechny.

Lékař o vás ví víc, než redaktor

Zkuste proto spíše než v lifestylových časopisech a na sociálních sítích hledat odpovědi na to, jak trvale zhubnout, v ordinaci lékaře. Psychickou náročnost hubnutí potvrzuje i odbornice PhDr. Jitka Herlesová, Ph.D., psycholožka a psychoterapeutka: „Aby měla změna dlouhodobý efekt, je důležité i její načasování. Zeptejte se sami sebe, proč chcete zhubnout? Ať je to z důvodů zdravotních, společenských, estetických nebo kvůli celkové nespokojenosti, je důležité, aby šlo o vaši vlastní motivaci a důvody, nikoliv o tlak vašeho okolí. A pak doporučuji, abyste na hubnutí nebyli sami. Je to psychicky náročné období a je fajn mít možnost konzultace, když se ručička váhy rozhodne stávkovat nebo se ubere špatným směrem. Děje se to všem, jen je důležité to nevzdat a pokračovat, takže odborné lékařské pomoci bych se rozhodně nebránila, ba naopak.“

Čísla přitom mluví za vše – hubnutí do plavek se v roce 2022 týkalo dvou třetin české populace, konkrétně 73 % žen a 62 % mužů. Většina si však váhu dlouhodobě neudrží, až 81 % z nich se proto k hubnutí uchyluje opakovaně. Popularitu tohoto trendu potvrdil nedávný průzkum agentury IPSOS realizovaný pro projekt Tloustneme.cz.