Zpět

Zdravé hubnutí. Kudy k němu vede cesta?

Zdravé hubnutí. Kudy k němu vede cesta?

Autor: MUDr. Klaudia Hálová Karoliová

Bezmála 60 %. Tolik dospělých Evropanů má nadváhu nebo obezitu. Podobné hodnoty hlásí i samotné Česko. Pokud dáme dohromady lidi s nadváhou, preobezitou a obezitou, zjistíme, že je jich více než 60 %. Léčba komplikací spojených s obezitou vychází státní kasu ročně na zhruba 30 miliard korun. Jak přebytečná kila ohrožují naše zdraví a jak by mělo vypadat zdravé a účinné hubnutí? Vysvětlíme v článku.

Základy zdravého hubnutí

Než se pustíte do zdravého hubnutí, je dobré si připomenout, že vliv na rozvoj obezity má v současné době především vnější prostředí. Samozřejmě také genetika. Vnější prostředí nicméně ovlivňuje fakt, že jídla máme v moderní době dostatek. A pokud celkový energetický příjem převyšuje celkový energetický výdej, musíme počítat s tím, že z přebytečné energie se stávají tuky, které se ukládají do tukových buněk. To s sebou nese celou řadu možných komplikací a riziko vzniku následujících nemocí:

Základem zdravého hubnutí je tedy úprava jídelníčku v kombinaci s úpravou energetického výdeje. Jde o to, aby celkový energetický příjem a celkový energetický výdej byly v rovnováze. Toho docílíme tak, že o 10 až 15 % (240 až 720 kcal) snížíme energetický příjem a zařadíme dlouhodobou fyzickou aktivitu. Hubnutí je přitom pozvolné, samotná fyzická aktivita pak má být na pořadu každého dne, ideálně 30 minut. Pokud zatím nemáte potřebnou kondici, počítá se i nepřerušovaná chůze, u které se lehce zadýcháte. A jak změnit jídelníček?

  • Nejíst a nepít potraviny s přidanými cukry (sladké pečivo, cereálie, sladké limonády, energetické nápoje apod.)
  • Ke každému jídlu přidat ovoce nebo zeleninu
  • Vynechat uzeniny, smažená jídla
  • Tuky přijímat z vajec, ořechů, rostlinných olejů nebo mléčných výrobků, bílkoviny z luštěnin, bílého masa nebo ryb

Léky na hubnutí

S hubnutím mohou pomoct i léky, takzvaná antiobezitika. Jejich užívání je ale nutné konzultovat s lékařem. Další podmínkou je i výše uvedená úprava jídelníčku, respektive životního stylu. Bez toho totiž hrozí jojo efekt. Sama o sobě antiobezitika spásná nejsou – farmakoterapie musí jíž vždy ruku v ruce s odhodláním pacienta.

Hubnutí po 40

Při hodnocení zdravé váhy bychom neměli sledovat pouze tzv. hodnotu body mass indexu. Klíčovou roli hraje i genetika, pohlaví, množství svalové a tukové hmoty nebo věk. Je prokázáno, že ve středním věku lidem centimetry v pase přibývají – týká se to věkového rozmezí 40 až 59 let.

Na co se zaměřit při hubnutí po 40?

  • Pravidelně cvičte
  • Posilujte svaly – jejich buňky spalují více kalorií než ty tukové a větší svalová hmota podporuje metabolismus
  • Omezte alkohol
  • Dopřejte si snídani bohatou na bílkoviny
  • Více spěte
  • Zkontrolujte léky, které užíváte – některé mohou ovlivňovat chuť k jídlu nebo metabolismus
  • Poraďte se s lékařem nebo dietologem

Jak hubnou ženy a jak muži?

U žen a mužů se liší motivace k hubnutí i způsob, jak a kde se jim tuk hromadí v těle. Není asi vhodné generalizovat, ale dá se konstatovat, že oproti mužům mají za sebou ženy více dietních pokusů, jsou emotivnější a mají více znalostí o správném jídelníčku. Jídlo si ale odpírají, a to tak, že jejich metabolismus přepne do úsporného režimu. Výsledkem potom bývá nechtěný váhový přírůstek. Muži většinou při hubnutí dělají pouze menší změny a usilují spíš o zlepšení fyzičky a zdravotního stavu. Omezují pivo, uzeniny nebo sladkosti a lépe než ženy se smiřují s tím, že váha jde dolů pomalu. Častěji se také věnují nějaké pohybové aktivitě. Zatímco ženám se tuk ukládá v oblasti hýždí a stehen, mužům v oblasti břicha. To u mužů zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních nebo metabolických onemocnění. A také to vysvětluje, proč muži chtějí efektivně a rychle zhubnout na břiše a ženy ve stehnech a hýždích.

Na cestě ke zdravému hubnutí bychom si měli jasně definovat své potřeby a cíle a měli bychom mít povědomí o zásadách rovnováhy energetického příjmu a výdeje. Někdy ovšem vstupuje do hry genetika. Pomoct mohou medikamenty podporující hubnutí, ale jejich aplikaci raději konzultujte s lékařem nebo dietologem. Ten posoudí i váš celkový zdravotní stav a při vyšetření vezme v potaz váš věk, specifika hubnutí u mužů a žen a nastaví vám jídelníček a cvičení na míru.


1 STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV. Více než 60 procent Čechů má nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita způsobuje závažné zdravotní komplikace. Online. Dostupné také z: https://szu.cz/aktuality/vice-nez-60-procent-cechu-ma-nadvahu-trpi-ji-az-ctvrtina-deti-obezita-zpusobuje-zavazne-zdravotni-komplikace/.
2 CLEMSON COOPERATIVE EXTENSION. Losing Weight Is More Than Counting Calories. Online. Dostupné z: https://core.ac.uk/reader/571485813.
3 U.S.NEWS & WORLD REPORT. Best Ways to Lose Weight After 40. Online. Dostupné také z: https://health.usnews.com/wellness/articles/weight-loss-middle-age-and-beyond. 4 OBEZITOLOGIE ČESKÉ BUDĚJOVICE. Muži vs. ženy – kdo to má s hubnutím jednodušší? Online. Dostupné také z: https://www.obezitologiecb.cz/muzi-vs-zeny-kdo-to-ma-s-hubnutim-jednodussi/.

CZ24OB00129