Více než 600 tisíc lidí v České republice se potýká s onemocněním štítné žlázy. Ženy osmkrát více než muži.[1] Mezi časté komplikace spojené s onemocněním štítné žlázy patří její snížená nebo zvýšená činnost. A to může mít vliv i na úbytek nebo nárůst tělesné hmotnosti. Jak a kdy může k těmto změnám dojít a jak je řešit? Dozvíte se v článku.
Co se v tomto článku dozvíte:
Co je štítná žláza a jaká je její funkce
Štítnou žlázu máme v těle umístěnou na přední straně krku. Má asi 5 centimetrů, motýlovitý tvar a jedná se o největší žlázu s vnitřní sekrecí. Štítná žláza produkuje hormony, které se krevním oběhem dostávají do celého organismu. Jedná se o:
- tyroxin (označovaný jako T3)
- trijodthyronin (označovaný jako T4)
- kalcitonin (označovaný jako CT)
Tyto hormony ovlivňují celou řadu tělesných funkcí. Tyroxin a trijodthyronin jsou stěžejní pro rychlost látkové výměny, pro metabolismus tuků, cukrů a bílkovin. Kalcitonin, jak už jeho název napovídá, usměrňuje hladinu vápníku v krvi. Celkově jsou hormony produkované štítnou žlázou zodpovědné za zdraví celého organismu. Vděčíme jim za to, že tělesné orgány a tkáně fungují tak, jak fungovat mají.2
Poruchy funkce štítné žlázy
Jestliže štítná žláza vytváří méně hormonů, než tělo potřebuje, mluvíme o hypotyreóze. Ta bývá nejčastější poruchou funkce štítné žlázy. Pokud je naopak hormonů nadbytek, dochází k hypertyreóze. Příčinou je zpravidla autoimunitní zánět.
Hypotyreóza
Hypotyreóza, tedy nedostatečná funkce štítné žlázy, zpomaluje tělesné procesy. Jaké projevy tento stav může mít?
- únava
- pocit chladu
- nesoustředěnost, poruchy paměti
- přibývání na váze
- pomalý srdeční tep
- lámavé nehty a vypadávání vlasů
Hypertyreóza
Hypertyreóza, tedy zvýšená činnost štítné žlázy, má tyto příznaky:
- únava
- pocity horka
- nervozita, podrážděnost
- hubnutí, průjmy
- bušení srdce
- lámavé nehty a vypadávání vlasů3
Struma
Štítná žláza také může zbytnět, což ale nemusí nutně znamenat narušení její funkce. Zbytnění štítné žlázy se nazývá struma a způsobovat ji mohou i hormonální změny nebo nedostatek jodu v jídelníčku.4
Vyšetření štítné žlázy
Včasná diagnostika je u onemocnění štítné žlázy zcela zásadní. Kromě jiného totiž zabraňuje tomu, aby tato onemocnění přerostla v další závažné komplikace. Specialistou na vyšetření štítné žlázy je endokrinolog, který pracuje s laboratorním rozborem krve a moči, hladinami hormonů, sonografií, ale zároveň mnohé zjistí pohmatem nebo poslechem.5
Diagnostikovaná hypotyreóza se léčí podáváním uměle vyrobeného hormonu. Většinou ho pacient bere po zbytek života. U hypertyreózy přistupují endokrinologové k výběru vhodné medikace, a pokud se ukáže jako neúčinná, může být řešením i chirurgická operace.
Onemocnění štítné žlázy a obezita
Jak už jsme zmínili, porucha štítné žlázy může vést k postupnému nárůstu hmotnosti. Je ale nutné zdůraznit, že tady za obezitou stojí skutečně těžké poruchy činnosti žláz a zvýšená produkce nadledvinkového kortizolu. Těchto pacientů je opravdu málo. Nicméně jsou a s obezitou se trápí celoživotně. A třeba jen proto, že nepodstoupili potřebné vyšetření.6
Proto je potřeba nebát se o problémech spojených s obezitou a nadváhou mluvit s odborníkem. Ten na základě důkladného vyšetření zjistí, zda za kilogramy navíc není jiné onemocnění nebo genetika. Díky spolupráci s lékařem poznáte lépe svoje tělo, získáte informace o svém zdravotním stavu a příležitost osvojit si zdravý životní styl.
1 O nemocné se štítnou žlázou se stará čím dál víc praktiků. Online. Dostupné také z: http://www.tydenstitnezlazy.cz/.
2 ČESKÁ PRŮMYSLOVÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA. Poruchy štítné žlázy nás mohu překvapit. Online. Www.cpzp.cz. Dostupné také z: https://www.cpzp.cz/clanek/5555-0-Poruchy-stitne-zlazy-nas-mohu-prekvapit.html.Začátek formuláře
3 NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Onemocnění štítné žlázy (tyreopatie). Online. Nzip.cz. Dostupné také z: https://www.nzip.cz/clanek/814-onemocneni-stitne-zlazy.
4 NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. Struma. Online. Dostupné také z: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/5210.
5 VZP. Endokrinologické vyšetření. Online. Dostupné také z: https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/endokrinologicke-vysetreni.
6 FAKULTNÍ NEMOCNICE BRNO. MUDr. Olga Magnová: Počet incidencí štítné žlázy stále stoupá. Online. Dostupné také z: https://www.fnbrno.cz/mudr-olga-magnova-pocet-incidenci-stitne-zlazy-stale-stoupa/t5969.
CZ24OB00129