Mluvíme-li o dietě, může to být dieta základní, kterou rozumíme vyvážené stravování bez omezení. Může to být dieta redukční, která usiluje o snižování hmotnosti. Stejně tak se ale může jednat o speciální dietu, například bezlepkovou. Anebo o dietu šetřící, o které píšeme v tomto článku. Takovou šetřící dietou je totiž bezezbytková dieta, která je energeticky plnohodnotnou stravou s šetřící úpravou pokrmů. Týká se především pacientů, kteří se potýkají s onemocněním trávicího systému.
Co se v tomto článku dozvíte:
Co a pro koho je bezezbytková dieta?
Bezezbytková dieta vyřazuje potraviny, které by zanechávaly nestravitelné zbytky ze stravy. Šetřící je jak ve smyslu výběru, tak úpravy potravin. Vylučuje potraviny, které obsahují hrubou vlákninu, která může dráždit sliznici trávicího traktu. Tu najdeme v některých druzích zeleniny, ve slupkách ovoce, v luštěninách nebo například v celozrnném pečivu. Bezezbytkovou dietu ordinují lékaři pacientům v případě, že u nich chtějí snížit zátěž střeva. Například při jeho zánětlivých onemocněních, přechodně před operacemi a po operacích na trávicím traktu, nebo před kolonoskopickým vyšetřením.
Charakteristika diety
Dieta s omezením nestravitelných zbytků je plnohodnotná, to znamená, že obsahuje dostatek energie a potřebných živin, vitamínů i minerálních látek. Pokud je to tedy potřeba, lze ji dodržovat i dlouhodobě. Složky stravy s vysokým obsahem hrubé vlákniny v podobě slupek, zrníček a jadérek je třeba z jídelníčku zcela vyloučit. Patří sem některé druhy ovoce a zeleniny, slupky obilovin, ořechy, luštěniny a celozrnné výrobky. Vynechávají se jídla smažená, tučná, pikantní, silně kořeněná, výrazně kyselá nebo přeslazená. Strava by měla být lehce stravitelná a nenadýmavá. Jídlo během dne je rozděleno ideálně do 5–6 menších porcí, aby bylo možné ho v trávicím traktu dobře zpracovat. Jídelníček tvoří vybrané druhy potravin, přesto se konkrétní složení jídelníčku musí řídit individuální tolerancí.
Úprava potravin při bezezbytkové dietě
Pokrmy se připravují tak, aby byly lehce stravitelné a nedráždily trávicí trakt. Používá se vaření, dušení, pečení bez tuku v alobalu, ve vodní lázni nebo pod pokličkou, v páře nebo horkovzdušné troubě. Maso se opéká nasucho na nepřilnavém povrchu, následně se podlije vodou nebo vývarem a vaří se. Ideální je proto používat nádobí, které pro kuchyňskou úpravu potravin nevyžaduje použití tuku. Nepoužívá se cibulový základ, smažení, klasické pečení ani opékání na tuku. Čerstvé máslo nebo rostlinný olej se přidává v malém množství až do hotového pokrmu. Veškeré pokrmy musí být připraveny důkladně doměkka, bez křupavých kůrek, případně mohou být před konzumací nastrouhány, prolisovány či rozmixovány. Při následné konzumaci je potřeba jídlo dobře rozkousat.
Jak vybírat potraviny u bezezbytkového stravování?
Maso, vejce a tuky
Vhodné je pouze libové maso – kuřecí, krůtí, vepřové, hovězí nebo telecí. Z uzenin výběrová šunka s vysokým podílem masa. Více než vítané jsou ryby s preferencí těch méně tučných. Naopak nevhodné je při bezezbytkové dietě tučné maso, škvarky, uzeniny, slanina apod. Vejce lze konzumovat jako samostatný pokrm (vařené) nebo je přidávat do pomazánek a do těst.
Z tuků jsou preferované kvalitní rostlinné oleje (řepkový, olivový, slunečnicový) a čerstvé máslo.
Mléčné výrobky
K vhodným mléčným výrobkům patří ty zakysané (jogurt, kefír, acidofilní mléko, skyry) s obsahem tuku do 3 % a sýry s obsahem tuku do 18 g ve 100 g výrobku (plátkové, čerstvé, cottage) a tvaroh. Je nutné vyhnout se tučným sýrům a smetanovým jogurtům, smetaně nebo šlehačce.
Ovoce a zelenina
Vhodné je čerstvé a vyzrálé ovoce bez slupek a semínek, případně oloupané nebo nastrouhané, ve formě pyré, přesnídávek nebo jako kompot. Doporučený je banán, oloupané a nastrouhané jablko, meruňkové, jablečné či broskvové pyré nebo přesnídávka, také kompoty bez slupek. Pozor na bobulovité ovoce, hrušky, kiwi nebo třeba jahody, protože obsahují slupky a zrníčka.
Ze zeleniny je dobré volit pouze tepelně upravené a nenadýmavé druhy, jako je mrkev, špenát, celer, petržel, dýně, nejlépe nastrouhané nebo rozmixované. Vhodné jsou také ředěné zeleninové šťávy a rajčatové pyré nebo protlak.
Polysacharidy – pečivo a přílohy
Povoleno je pouze bílé pečivo bez posypu, tedy bez semínek, případně starší chléb. Z příloh lze konzumovat brambory, bramborovou kaši, bílé těstoviny nebo bílou rýži, kuskus, bramborové a houskové knedlíky, špecle. V malém množství do polévky jsou povoleny mixované ovesné vločky.
Nápoje
Problém představují perlivé nápoje, alkohol nebo silná káva. Pacienti tak volí čistou vodu bez bublinek, čaj, ředěné ovocné a zeleninové šťávy.
Jídelníček musí být – nejlépe s pomocí odborníka – sestavený tak, aby nenadýmal, byl lehce stravitelný a vyhovoval potřebám a diagnóze konkrétního pacienta. Člověk s Crohnovou chorobou či jiným chronickým střevním onemocněním bude mít jiný dietní plán než pacient, který je po operaci na trávicím traktu. S bezezbytkovou dietou se ale v průběhu léčby setkávají například i lidé trpící chronickým průjmovým onemocněním nebo syndromem dráždivého tračníku. Vždy je tím pádem nevyhnutelné nastavit parametry jídelníčku s lékařem nebo nutričním terapeutem.
1 Sorathia AZ, Sorathia SJ. Low Residue Diet. [Updated 2022 Apr 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557693/.
2 DIETA č. 5a – Dieta s omezením zbytků. Online. In: Nemocnice Na Homolce. Dostupné také z: https://www.homolka.cz/data/files/05_e_nnh_013_pouceni-pacientu--dieta-c--5a---dieta-s-omezenim-zbytku.pdf.
3 O’NEILL, Terri. Low-Fiber/Low-Residue Diet. Online. Dostupné z: https://medicine.umich.edu/sites/default/files/content/downloads/LowFiberLowResidueDiet.pdf.0
CZ24OB00129